Gorczańska Organizacja Turystyczna
biuro@visitkamienica.pl
www.visitkamienica.pl
Gorczańska Organizacja Turystyczna
Konkurs Małopolski Łowca Atrakcji 2015

Zespół "GORCE"

Zespół Regionalny „Gorce”, obecnie działający pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Kamienicy, powstał w 1952 r. Tworzą go starzy i młodzi mieszkańcy Kamienicy oraz sąsiednich miejscowości. Kultywowanie rodzimej tradycji jest ważnym czynnikiem integrującym miejscową ludność.


Zespół prezentuje autentyczny folklor góralski, wyrażony muzyką, śpiewem i tańcem. W repertuarze grupy są tańce grupowe: polka z przyśpiewkami, polka goniona, polka drobna, sztajerek na jednym foszcie, walc kamienicki, jak również tańce wykonywane tylko przez chłopców – zbójnicki i hajduk oraz przez dziewczyny – zielona. Niewątpliwie ogromnym atutem zespołu jest doniosły, góralski śpiew.


Uwagę widzów przyciągają często stroje, w których występują członkowie. Wyszywane ręcznie gorsety i parzenice na góralskich portkach, kolorowe spódnice, skórzane pasy i kierpce tworzą barwny wizerunek zespołu.


Zespół Regionalny „Gorce” corocznie bierze udział w różnych konkursach i przeglądach, zajmując wysokie miejsca. W roku 1999 zespół zdobył specjalną nagrodę im. prof. Romana Reinfusa „Żelaznego Koguta” i Parzenicę Góralską za kultywowanie tradycji na Międzynarodowym Festiwalu Ziem Górskie w Zakopanem.
Zespół występował w wielu miastach Polski oraz zagranicą, m.in. na Węgrzech, w Bułgarii, Szwecji, Danii, Belgii, Słowacji – wszędzie sławiąc piękno swojego regionu.

Grupa uczestniczyła w nagraniach płyty "Życzymy, życzymy", dedykowanej Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Brała też udział w pielgrzymce dziękczynnej do Watykanu.


Zespół liczy ok. 35 osób, w tym kapela (I skrzypce – prym, II skrzypce – prym, 2 skrzypiec – sekundy i basy), pary starostów oraz pary młodych.

 

Źródło:www.kamienica.net.pl