Gorczańska Organizacja Turystyczna
biuro@visitkamienica.pl
www.visitkamienica.pl
Gorczańska Organizacja Turystyczna
Konkurs Małopolski Łowca Atrakcji 2015

Projekt "Małopolski Szlak Winny"





Szlak Winny w Małopolsce – nowy szlak tematyczny dziedzictwa kulturowego regionu –odradzająca się tradycja uprawy winorośli w Małopolsce.
W ramach tegorocznej edycji konkursu ofert z dziedziny turystyki pn. Małopolska Gościnna, przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, powstał nowy produkt turystyczny.
Główną ideą Szlaku będzie zachęcenie turystów do odrywanie małopolskich winnych, spotkań z ich właścicielami, odkrycia dziedzictwa  oraz obcowanie z przyrodą regionu. 
W ramach projektu zostały zinwentaryzowane winnice w Małopolsce, a następnie połączono je w pięknie brzmiący Małopolski Szlak Winny.  Wytypowanie winnic i atrakcji do Szlaku było możliwe dzięki nawiązanej współpracy Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która podjęła się wyzwania, z profesjonalistami z enoturystyki. Na początek wytypowano 15 winnic położonych w różnych częściach Małopolski, do których w kolejnym roku przyłączyło się następnych 5 winnic.

FILM PROMUJĄCY MAŁOPOLSKI SZLAK WINNY


Dni Otwartych Winnic - edycja 2013:   

Rozpoczęliśmy 10 listopada 2013 r. o godzinie 11.00 u Państwa Michałowskich w Winnicy Zadora w Szczepanowicach w dolinie Dunajca. Dla wszystkich uczestników czekała nie lada gratka – prelekcja, którą poprowadził Pan Wojciech Bosak, niezależny dziennikarz piszący o winie, ekspert Instytutu Wina i Winorośli, wykładowca akademicki, sędzia międzynarodowy w konkursach winiarskich, krytyk winiarski i w końcu projektant wielu małopolskich winnic. To on opowiedział wszystkim odwiedzającym o nowopowstałym szlaku wina w Małopolsce i zabrał w podróż po małopolskich winnicach. On jest również autorem wszystkich tekstów opisujących ofertę winnic na Małopolskim Szlaku Winnym.

11 listopada 2013 r. przenieśliśmy się do Smardzowic w okolice Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie w urokliwym miejscu znajduje się Winnica Krokoszówka Górska, prowadzona przez Państwo Bożenę i Marka Górskich. Zobaczyliśmy ciekawą winnicę, która jest posadzona bezpośrednio na skałach wapiennych. W programie była również prelekcja i degustacja win bezpośrednio z winnicy.

16 października 2013 r. zawitaliśmy na Srebrną Górę do największej w Małopolsce (i drugiej pod względem obszaru w Polsce), bo liczącej ok. 12 ha winnicy. Winnica Srebrna Góra położona jest w Krakowie, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach. Nawiązuje do długiej, sięgającej X wieku historii krakowskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina.

    

Dni Otwartych Winnic - edycja 2014:

19 lipca 2014 r. kolejny raz odwiedziliśmy Winnicę Krokoszówka Górska, w której wiele się zmieniło. 
Tego samego dnia odwiedziliśmy dwie winnice: Winnicę Kresy oraz Winnicę Amonit. Frekwencja była doskonała, pogoda także dopisała.

23 sierpnia 2014 r. nie mogliśmy także zapomnieć o Winnicy Zadora, która zawsze ciepło wita turystów. Nie zabrakło także Pana Wojciecha Bosaka, który podzielił się ze wszystkimi informacjami na temat Małopolskiego Szlaku Winnego. 

Kolejny dzień 24 sierpnia 2014 r. upłynął nam pod hasłem Winnice Braci Zagórskich. W niedzielę odwiedziliśmy trzy winnice: Winnicę Kuźnia, Winnicę Sucha Góra oraz Winnicę Demeter. 

6 września 2014 r. gościliśmy w Winnicy Chodorowa, która w tym roku przyłączyła się do Małopolskiego Szlaku Winnego. 

13 września 2014 r. na zakończenie Dni Otwartych Winnic znaleźliśmy się w Beskidzie Wyspowym w Winnicy Smykań. 

    

Dni Otwartych Winnic - edycja 2015: 

20 czerwca 2015 r. rozpoczęliśmy cykl spotkań w ramach Dni Otwartych Winnic oczywiście w Winnicy Krokoszówka Górska w Smardzowicach. 

4 lipca 2-15 r. po raz trzeci odwiedziliśmy podtarnowską Winnicę Zadora. 

5 lipca 2015 r. odwiedziliśmy Mogilany a tam Winnicę Gaj. 

11 lipca 2015 r. po raz pierwszy gościliśmy z Dniami Otwartymi Winnic na Winnicy Piwnice Antoniego.

8 sierpnia 2015 r.  odwiedziliśmy okolice Grybowa, a dokładnie Winnicę Chodorową leżącą w miejscowości o tej samej nazwie.

6 września 2015 r. udaliśmy się w jeszcze nieznane nam tereny winiarskie. Tym razem była to Winnica Koniusza. 

20 września 2015 r.   zagościliśmy w Powiecie Tarnowskim, a dokładnie w Tuchowie na Winnicy Rodziny Steców.

17 października 2015 r. na zamknięcie sezony winiarskiego na Małopolskim Szlaku Winnym gościliśmy w dwóch wspaniałych jurajskich winnicach. Były to winnice: Kresy i Amonit. 






Na szlaku winnym w Małopolsce znajdują się następujące winnice: 
Winnica Srebrna Góra (Kraków), Winnica Zadora (Szczepanowice), Winnica Krokoszówka Górska (Smardzowice), Winnica Hybrydium (Witanowice k. Wadowic), Winnica Nad Dworskim Potokiem (Łazy k. Bochni), Winnica Kresy (Rzeplin k. Skaly), Winnica Comte (Klucze), Winnica Uroczysko (Janowice k. Zakliczyna), Winnica Zawisza (Wesołow k. Zakliczyna), Winnica Smykań (Pogorzany k. Szczyrzyca), Winnica Amonit (Cianowice), Winnica  Szawapier (Stryszawa), Winnica Nad Dobrą Wodą (Garlica Murowana), Winnica Demeter (Gromnik), Winnica Kuźnia (Gromnik), Winnica Gaj (Mogilany), Winnica DoSłońce (Racławice), Winnica Chodorowa (Chodorowa), Winnica Piwnice Antoniego (Wola Lubecka), Winnica Rodziny Steców (Tuchów).

Małopolski Szlak Winny czerpie z tradycji Małopolskiej Ścieżki Winnej, która powstała  podczas realizacji projektu "Winnice Małopolski II" w 2006 roku, realizowanego przez Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz Polski Instytut Winorośli i Wina.

Bieżące informacje o Małopolskim Szlaku Winnym dostępne będą na FB 



oraz na stronie szlaku www.malopolskiszlakwinny.pl

Organizator: Gorczańska Organizacja Turystyczna

Projekt „Szlak Winny w Małopolsce”  realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”