Gorczańska Organizacja Turystyczna
biuro@visitkamienica.pl
www.visitkamienica.pl
Gorczańska Organizacja Turystyczna
Konkurs Małopolski Łowca Atrakcji 2015

Skansen Taboru Kolejowego CHABÓWKA

SKORZYSTAJ Z OFERTY 
SKANSENU TABORU KOLEJOWEGO W CHABÓWCE
I OTRZYMAJ NAKLEJKĘ
dot. konkursu Małopolski Łowca Atrakcji
EDYCJA 2014

... KILKA SŁÓW O SKANSENIE

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce otwarty został w 1994 roku na terenie dawnej parowozowni, wybudowanej w czasie II wojny światowej. Gromadzenie eksponatów rozpoczęto już w połowie lat 80. Na kilku torach urządzono ekspozycję składającą się wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pługów, żurawi itp, które poddano rewitalizacji. Część z nich przywrócono do pełnej sprawności technicznej, dzięki czemu dziś mogą prowadzić składy pociągów zestawionych z zabytkowych wagonów. 

Skansen dysponuje sprawnymi:
parowozami: Ol12-7, Ol49-100, OKz32-2, Tr12-25, Ty2-911, Ty2-953, TKt48-191 TKh49-1 (Ferrum)
wagonem spalinowym SN61-168,
elektrowozami: EP03-01, ET21-57, EU06-01.
wagonami: osobowymi, bagażowymi, pocztowymi oraz towarowymi

Do obsługi czynnych parowozów pozostawiono urządzenia umożliwiające zaopatrzenie w węgiel i wodę oraz oczyszczenie paleniska. Lokalizacji Skansenu w Chabówce sprzyjała bliskość jednej z najpiękniejszej linii kolejowych w Polsce z Chabówki przez Mszanę Dolną, Limanową do Nowego Sącza, która opierając się elektryfikacji i modernizacji zachowała do dziś niepowtarzalną i oryginalną infrastrukturę kolejową. Obecnie Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce dysponuje najliczniejszą i najciekawszą pod względem różnorodności kolekcją zabytkowego taboru. Rokrocznie Skansen w Chabówce odwiedza kilkadziesiąt tysięcy osób z kraju i zagranicy. Zachowana infrastruktura techniczna oraz doświadczony zespół pracowników pozwalają na wykonywanie napraw rewizyjnych i głównych lokomotyw parowych oraz wagonów retro. Dzięki temu Skansen w Chabówce może na bieżąco realizować zamówienia na uruchamianie pociągów retro z programem dostosowanym do potrzeb Klienta, oraz wynajmować tabor do realizacji zdjęć filmowych zgodnie z realiami historycznymi. To właśnie z Chabówki wypożyczano czynny tabor muzealny do realizacji filmów pt. "Lista Schindlera", "Skrawki", "Przedwiośnie", "Sława i Chwała", "Przygody dzielnego wojaka Szwejka", "Złoto Dezerterów", "Aryjska Para", "Karol", "Summer Love", "Szatan z siódmej klasy", "Katyń", "Doktor Halina" (Teatr TVP), "Wichry Kołymy". Dla zainteresowanych dłuższym pobytem, Skansen oferuje 35 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3 i 4-osobowych. Goście mają do dyspozycji kuchnię, salę kominkową, grill i bezpłatny parking.

OFERTA DLA RODZIN Z DZIEĆMI:
Począwszy od 28 czerwca bieżącego roku, we wszystkie weekendy do 31 sierpnia włącznie (z wyjątkiem 23-go sierpnia), zapraszamy na przejażdżki pociągami retro na trasie z Chabówki do Mszany Dolnej i z powrotem. Podróż zabytkowym pociągiem zestawionym z lokomotywy parowej i wagonów sprzed 80-ciu lat to dla wszystkich pełna niezapomnianych wrażeń niepowtarzalna forma aktywnego wypoczynku. W tym roku pociągi kursują także w świąteczny piątek 15. sierpnia.ZNAJDZIESZ NAS TAKŻE NA